Budějovický Budvar podle Jurečky nemusí zveřejňovat své smlouvy

27. ledna 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

Budvar - přepravky - IMG_2312

Ministr zemědělství Marian Jurečka předloží vládě a poté poslancům novelu zákona o registru smluv. Jak dnes informovalo tiské oddělení ministerstva zemědělství, Budvar nebude podle návrhu muset od července povinně zveřejňovat své smlouvy nad padesát tisíc korun.

Uvedenou povinnost ukládá národnímu podniku Budějovický Budvar v listopadu přijatý zákon o registru smluv. „Zákon nařizuje, aby byly na webu zveřejněny všechny smlouvy nad padesát tisíc korun, v nichž jde o veřejné peníze. Budvar ale není příjemcem veřejných peněz, naopak, je to čistý plátce do veřejných rozpočtů,“ řekl Jurečka. Podle něj proto nemá smysl, aby firma, která funguje v tvrdém konkurenčním prostředí, musela své smlouvy zveřejňovat. Ostatní pivovary by totiž mohly snadno zjistit obchodní tajemství a strategie Budvaru, což by národní podnik poškodilo. „Pro Budvar by to znamenalo ročně až miliardový pokles tržeb, navíc řada smluv se zahraničními firmami je tajná a pivovaru by hrozily sankce. I bez povinného zveřejňování smluv máme dostatečnou možnost činnost Budvaru kontrolovat,“ tvrdí Jurečka.

Budějovický Budvar odvádí každoročně do rozpočtu stovky milionů korun. Za poslední dva roky poslal ze svého zisku do státní pokladny celkem 1,3 miliardy korun.  Dalších 750 milionů korun odvedl za roky 2014 a 2015 na zdravotním a sociálním pojištění, dani z příjmu, spotřební dani a dalších.

V současnosti platný zákon o registru smluv počítá s tím, že stát, kraje, větší obce a další organizace, včetně firem s majetkovým podílem státu, budou mít povinnost od poloviny letošního roku zveřejňovat smlouvy nad 50 tisíc korun v centrálním internetovém registru. Výjimka platí pro firmy, jejichž akcie se obchodují na burze, tedy například pro ČEZ. Novela by z povinnosti zveřejňovat smlouvy vyjmula i národní podniky, tedy právě i Budějovický Budvar.

Naše voda, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony