V Budějovicích začala údržba Samsonovy kašny

25. dubna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

České BUdějovice - náměstí a Samsonova kašna

Lahve, obaly od petard, kusy skel a mnoho dalších předmětů vyndali dnes pracovníci společnosti Čevak z českobudějovické Samsonovy kašny. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že tak začala příprava na letní turistickou sezonu ve městě.

Čištění kašny, které se pravidelně opakuje dvakrát do roka, předcházelo podle mluvčí společnosti Čevak Jitky Kramářové vypuštění 250 krychlových metrů vody z jejího bazénu. Samsonova kašna by měla být připravena na letní sezonu nejpozději 1. května. „Znamená to, že musíme po vypuštění vody stěny a dno bazénu kašny ručně očistit hlavně od nánosů a vybrat věci, které se tam nahromadily. Máme radost, že tam rok od roku nacházíme méně a méně předmětů,“ uvedla Kramářová. Součástí údržby kašny je i kontrola osvětlení.

Ze dna bazénu o průměru 17 metrů také technici vyjmou recirkulační zařízení, které v zimě zajišťovalo proudění vody a bránilo tak jejímu zamrzání. „Údržbu děláme pravidelně dvakrát do roka na jaře a na podzim, ale v případě potřeby ji můžeme provést i mimořádně. To se stává například v případě nějakého zásadního znečištění,“ řekla.

Samsonova kašna je barokní stavba, která vznikla v letech 1721 až 1727. Ve své době sloužila k zásobování centra města vodou. Čerpala se do ní z Vltavy a kvůli tomu také byla na pravém břehu řeky postavena Vodárenská věž. Potrubí odtud přivádělo vodu do města pod hladinou Vltavy, což byl v tehdejší době značný technický úspěch. Kašna je jednou z největších svého druhu v zemi. Představuje jeden ze symbolů Českých Budějovic a tradiční místo, kde se fotí novomanželé po svatebním obřadu na blízkém magistrátu.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace