Bude sucho. Ve studnách je málo vody už teď

18. května 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

vodáci Ohře - IMG_3332

Další suchý rok zřejmě čeká obyvatele Karlovarska. Upozorňuje na to deník Mladá fronta DNES s odvoláním na informace Českého hydrometeorologického ústavu ČHMÚ), podle kterého je i po zimě hladina spodních vod podprůměrná.

Hydrometeorologové už vědí, jaký je výhled na další měsíc. Co do množství srážek bude průměrný. „S podzemní vodou to ovšem žádná sláva není. Nedostatek životodárné tekutiny mělo nahradit jarní tání, sněhu ovšem nebylo dost. „Pouze v únoru jsme zaznamenali 180 procent obvyklého srážkového úhrnu. Zbylé měsíce ovšem byly podprůměrné,“ vysvětlil mluvčí hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

„Bojím se, že se bude opakovat situace z loňského roku. Má být až o pět stupňů tepleji než loni,“ řekl starosta Milíkova Jan Benka. V osadě Mokřina totiž vloni v horkých letních měsících prakticky zmizela voda ze studní. Tento problém ovšem řešili i jinde v regionu. „Nedostatek spodních vod jsme zaznamenali například na Bublavě, Stříbrné či v lokalitě Na Zelené v Bečově nad Teplou,“ potvrdila Jana Lukášová, mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje.

Nedostatek podzemních vod se podle Dvořáka v případě horkého léta negativně projeví i na vodních tocích. Pracovníci Povodí Ohře se proto na tuto alternativu připravují s předstihem. „Nádrže standardně na jaře plníme, ať je sucho, nebo ne,“ potvrdil Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře. Správci řeky mohou ovlivnit situaci pouze na tocích, na nichž jsou vodní díla. „Ty ostatní jsou v rukách přírody,“ řekl Svejkovský.

Z hydrogeologického hlediska je stav Ohře podprůměrný už v současné době. „Na kontrolním bodě v Karlových Varech je aktuální průtok 8,4 kubíků za sekundu. Celoroční průměr pro tento profil je přitom 25,2 kubíků,“ konstatoval mluvčí Povodí Ohře. Dá se tedy předpokládat, že ani vodáci si letos příliš neužijí. Vodohospodáři jsou ale připraveni i na opačný extrém. „I v případě významného naplnění nádrží pro případ sucha jsou schopny zvládat i eventuální nápor povodní,“ potvrdil.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – karlovarský kraj, (kráceno) ilustrační foto (Ohře) Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství