Bude mít lidstvo dostatek vody?

18. června 2013 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

IMG_7406 sucho

V nizozemském Hertogenboschi se 15. května konalo mezinárodní symposium We’ll 2013 s podtitulem „Jak nakrmit svět v roce 2050“. Informuje o tom týdeník Zemědělec.

Jedním z témat bylo podle týdeníku optimální využití současných zdrojů vody. Člověk přitom ročně spotřebuje neuvěřitelných 4000 kilometrů krychlových vody vyčerpaných z našich potoků, řek, jezer a přehrad. Z toho se 70 procent používá pro zavlažování – to představuje největší využívání vody na světě. Výsledkem je, že svůj tok výrazně snížilo mnoho velkých řek a některé z nich běžně vysychají. Stačí se podívat na Aralské moře, které se nyní mění v poušť, nebo o kolik metrů klesla hladina v mocné řece Colorado za posledních 30 let. Těžba vody z hlubokých zásob podzemních vod je všeobecně neudržitelná a má za následek rychlé snížení podzemní vody v mnoha oblastech světa.

Akce se zúčastnilo bezmála 500 posluchačů – farmářů, veterinářů, výživářských specialistů, bankéřů, novinářů a dalších z 25 zemí Evropy, ale i Kanady, USA, Japonska a Izraele. Na uspořádání We’ll 2013 se podílely čtyři subjekty: ABN AMRO, ForFarmers, Lely Group a univerzita ve Wageningenu.

We’ll 2013 považuje řada přítomných za úspěšný start do budoucnosti zemědělství. Poptávka po potravinách už bude pouze stoupat. To je důležitá zpráva pro jejich producenty – mohou se bez obav pustit do investic.

Zdroj: Zemědělec

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace