Bude-li letos opravdu sucho, nelze ještě v současné době říci

Aktualizováno 27. března 2014 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

konev - sucho - IMG_3344

V současné době chybí do naplnění zásobního prostoru přehrady Lipno 80 milionů kubíků. Poukazuje na to Českokrumlovský deník s tím, že podle ředitele jihočeského Povodí Vltaby Zdeňka Zídka se situace ještě může změnit.

 „Od zimy neměla krajina šanci vyschnout,“ řekl loni na počátku června při povodních Zídek. Tehdy ale byla krajina skutečně doslova nacucaná vodou a jen těžko se dalo spočítat, kolik bylo před tím dní, kdy nepršelo, kdy svítilo slunce nebo foukal vítr. A jako by se to tehdy zakřiklo. Od té doby můžeme takřka na prstech počítat pravý opak, kolik toho napršelo, kolik toho nasněžilo. Jedním slovem, málo.

Letos totiž dosáhly teploty na jihu Čech několikrát rekordu a zvláště zemědělcům dělá starosti nedostatek spodní vody. A nejen zemědělci, ale i zahrádkáři či zahradníci vědí v tyto dny své, byť mají někteří štěstí. Jako například Jiří Slovák, který provozuje zahradnictví v Českém Krumlově. „My máme výhodu v tom, že jsme v dosahu Polečnice, takže nestrádáme,“ konstatoval Slovák, ovšem s tím, že hladina říčky je na odměrném sloupci zhruba o dvacet centimetrů níže, než bývá. Zatím ale nevidí letošní vývoj jako katastrofální a stejně tak se k tomu staví i Zídek. Oba se však shodují v tom, že když nastane povodeň, ohrozí zpravidla jen určitý okruh lidí. Ale když přijde sucho, dotkne se všech. „Hladiny, které máme, jsou normálními hladinami, na které se během jara dostáváme. Akorát jsme zvyklí mít nějaké zásoby ve sněhu. Ty letos tak velké nejsou,“ dodal Zídek.

Zdroj: Českokrumlovský deník, foto naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace