Brno zrevitalizuje okolí vodního toku Stará Ponávka

11. března 2016 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

pon

Vodní tok Stará Ponávka a jeho okolí v Brně se v příštích letech dočká revitalizace za 30 milionů korun. Součástí projektu budou protipovodňová opatření, ale také vznik cyklostezky a hřišť pro veřejnost, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Brno se bude snažit získat dotace.

Město chce také upravit koryto toku. „Okolí Staré Ponávky by mělo sloužit i odpočinku,“ uvedl Mrázek. Výši nákladů upřesní projektová dokumentace. Město chce u protipovodňových opatření získat z Evropské unie 85 procent nákladů a 60 procent na zeleň. Podle Mrázka by některé práce mohly začít v příštím roce. Celý projekt má být rozdělen do tří etap.

Projekt se zabývá revitalizací území kolem Staré Ponávky s cílem vytvořit podél vodního kanálu, který je dlouhý skoro čtyři kilometry, promenádní a pobytový prostor. Má navrátit místu vzhled říčního nábřeží. Díky revitalizaci bude možné propojit řeky Svitavu a Svratku tak, že to umožní dostat se z centra města různými směry podél vody.

Stará Ponávka, z části takzvaný Svitavský náhon nebo také Mlýnský potok, je vodní tok, který využívá částečně původní koryta říčky Ponávky a Svitavy před jejich úpravami v 19. století. Protéká městskými částmi Brno-střed, Brno-sever a Brno-jih a jeho délka je asi 3,7 kilometru. V severní části protéká starou průmyslovou zónou, v jižní části prochází převážně přes obytná území.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Dezidor

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině