Brno získalo peníze na dostavbu kanalizace v okrajových částech

22. května 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Konference Obnova vodohospodářské infrastruktury Brno 2016 - IMG_8722_B

Brnu se podařilo vyjednat evropskou dotaci na pokračování rozsáhlé stavební akce, jejímž cílem je dobudovat kanalizaci v okrajových městských částech. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že peníze mají být z Operačního programu životní prostředí.

Náklady se odhadují na 2,5 miliardy korun, z dotací by mohlo město získat až 1,14 miliardy. Město nyní stavbu připravuje v městských částech Bosonohy, Brno-jih, Maloměřice, Obřany, Líšeň, Dvorska a Tuřany. Vzniknout mají i dvě retenční nádrže Královka v Tuřanech a Červený mlýn v Králově Poli u Svitavské radiály. Budou zachycovat při deštích zředěnou splaškovou vodu, aby nepřepadávala do vodních toků bez vyčištění. Město nyní pracuje na přípravě projektové dokumentace a na výkupu pozemků. Se zahájením stavby se počítá v letech 2018 či 2019.

Jde o druhou fázi dostavby kanalizace v Brně, první se uskutečnila mezi lety 2010 a 2014 v Tuřanech, Žebětíně, Ivanovicích a Bohunicích. Za dvě miliardy vzniklo 40 kilometrů potrubí, na které se připojily domácnosti, v nichž žije 5 000 lidí.

Ve městě je napojeno na kanalizaci 95 procent území, přestože podle závazků k Evropské unii už mělo být hotovo vše. Bez kanalizace má zůstat oblast Brněnské přehrady, kde je tak nízká hustota zástavby, že je ekonomičtější vybavit domy jímkami.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace