Brno vypsalo soutěž na úpravy nábřeží Svratky včetně PPO

Aktualizováno 5. prosince 2016 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

obn

Brno vypsalo architektonickou soutěž na úpravy nábřeží Svratky. V budoucnu se bude měnit úsek od Uhelné ulice od železničního mostu až k výstavišti. Pro lidi se má zlepšit přístup k vodě, aby vznikla zóna vhodná k trávení volného času a relaxaci. Součástí změn jsou však také protipovodňová opatření. Týmy architektů a urbanistů mohou své návrhy podávat do konce února, řekl náměstek primátora Martin Ander (SZ).

„V minulých měsících jsme zpracovali zadání a vybrali členy poroty. Jednou z členek je například Susan Krauppová, která projektovala oživení Dunajského kanálu ve Vídni,“ uvedl Ander. Výsledky má město oznámit v půlce března. „V soutěži neusilujeme jen o obecnou ideu, ale o konkrétní návrhy úprav a řešení prostoru. Až budeme mít vítěze, jsme připraveni pokračovat přípravou stavebního projektu,“ řekl náměstek. Vítěz soutěže dostane 550.000 korun, odměny dostanou i týmy na druhém a třetím místě.

Svratka protéká ve zmíněném úseku převážně v hlubokém vybetonovaném korytě, ke kterému nemají lidé žádný přístup. Po levém břehu sice vede rušná silnice, ale po druhém cyklostezka, a její okolí tak má potenciál pro rozšíření nabídky rekreačních ploch v Brně.

Revitalizace nábřeží Svratky je dílčí snahou více zpřístupnit brněnská nábřeží. Potenciál má do budoucna také například Svitava, která protéká kolem bývalých továren. Snahou města je i otevřít více rekreaci Ponávku. Částečně se již podařilo v dřívějších letech zpřístupnit okolí Svratky v jižní části Brna.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině