Brno schválí novou vyhlášku týkající se plavby lodí po přehradě

10. října 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

lodka-img_0391

Brno zruší vyhlášku, zakazující na celé přehradě od května do konce září plavbu lodí a člunů se spalovacími motory o výkonu do deseti kilowattů. Informuje o tom zpravodajství ČTK.

Zrušení žádalo ministerstvo vnitra, podle kterého byla vyhláška v rozporu se zákonem. Město schválí novou vyhlášku, která podle primátorova náměstka Martina Andera zakáže plavbu zmíněných typů lodí a člunů v části od hráze až po Rokli, kde se pohybují rekreanti. Díky vymezení oblasti by mělo být podle Andera vše v pořádku.

Město chce vyhláškou zabránit kolizím mezi plavci a rekreanty s lidmi na člunech. Podle náměstka je problematické, že současná vyhláška platící od léta zakazuje pohyb lodí na celé ploše, přestože se rekreanti pohybují pouze v části přehrady. „Proto bude novou vyhláškou platit zákaz pouze pro tu část, kde jsou pláže, ale nebude je zakazovat v části za Roklí směrem k hradu Veveří a Veverské Bítýšce, kde už pláže nejsou,“ uvedl Ander. Podle něj je město ve sporu s ministerstvem dopravy, které vlastní vyhláškou povoluje neomezený provoz spalovacích lodí na přehradě. Město se s ministerstvem snažilo dohodnout na omezení, avšak neúspěšně. „Možná celá záležitost skončí u soudu, kde ale máme vysokou šanci na úspěch,“ řekl Ander. „Změnou dáváme najevo, že nechceme nikoho bezdůvodně šikanovat nebo omezovat, ale chceme předcházet konfliktům uživatelů nádrže. Tragické zkušenosti z jiných přehrad v Česku ukazují, že se nulová regulace fatálně nevyplácí,“ doplnil náměstek.

Provoz lodí se silnějšími motory reguluje zákon. Podle Andera mají tato plavidla zákaz, výjimka platí pro záchranáře, policii a hasiče. Omezení se netýká výletních lodí Dopravního podniku města Brna, které mají elektromotory. V minulosti lodě se spalovacími motory s výkonem do deseti kilowattů na přehradu nemohly, avšak ministerstvo dopravy loni zařadilo přehradu do skupin, kde je povoleno s těmito loděmi jezdit. Proto město zareagovalo vlastní vyhláškou.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla