Brno navrhuje odvolání předsedy představenstva vodáren Nováčka

7. března 2017 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

Konference Obnova vodohospodářské infrastruktury Brno 2016 - IMG_8722_B

Zastupitelé Brna dnes schválili podání návrhu na odvolání předsedy představenstva společnosti Brněnské vodárny a kanalizace Miroslava Nováčka. Nesplnil očekávání v posunu projektů, řekl ČTK primátorův náměstek a předseda dozorčí rady podniku Richard Mrázek.

Samotné odvolání musí schválit valná hromada firmy. Zastupitelé dále schválili nominaci krajského radního Petra Hýblera na člena představenstva. Představenstvo si pak zvolí nového předsedu, adeptem podle Mrázka bude Hýbler. Město je majoritním vlastníkem firmy, drží 51 procent.

Pro návrh na odvolání Nováčka hlasovalo 32 zastupitelů, dva byli proti a tři se zdrželi. Pro nominaci Hýblera na člena představenstva bylo 32 zastupitelů, tři byli proti a tři se zdrželi. „Důvody návrhu na odvolání pana Nováčka jsou takové, že nenaplnil očekávání, která jsme do něj vkládali. Chtěli jsme, aby se posunuly některé projekty, ale neposouvaly se v takovém čase, jak jsme chtěli. Týká se to například čistírny odpadních vod, která loni prodejem přešla z majetku města do majetku vodáren,“ řekl Mrázek. Podle něj se valná hromada uskuteční v závěru dubna. „Ta bude rozhodovat o odvolání pana Nováčka, pokud do té doby neodstoupí třeba sám,“ dodal Mrázek. Podle něj bude valná hromada schvalovat i Hýblera jako nového člena představenstva. Poté by mohlo představenstvo volit svého nového předsedu, kterým by se podle Mrázka mohl stát Hýbler.

Vodárny zásobují vodou přes 400.000 lidí. Vedle Brna zásobují Modřice, Kuřim a Březovou nad Svitavou, obce Vírského oblastního vodovodu a řadu dalších menších obcí. Brno vlastní 51 procent akcií, téměř veškerý zbytek francouzská vodárenská společnost Suez Environnement.

Společnost má přes 500 zaměstnanců a provozuje přes 1400 kilometrů vodovodní a přes 1200 kilometrů stokové sítě. Podle posledních dostupných údajů měla společnost v roce 2015 výnosy 1,8 miliardy korun a zisk přes 76 milionů korun.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace