Brno dostaví kanalizaci v Obřanech, stát bude asi 170 milionů

Aktualizováno 30. dubna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

cistiiii

Brno chce dostavět chybějící splaškovou kanalizaci v ulicích Hradiska a Mlýnské nábřeží v městské části Obřany. Odhadované náklady se pohybují okolo 169 milionů korun, řekl ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO).

Radní proto schválili aktualizaci investičního záměru na výstavbu. Dostavění kanalizace se týká i dalších městských částí jako Bosonohy nebo Tuřany. Podle Mrázka je kanalizace na 95 procentech města. Zbylou musí město dostavět.

Město na vznik kanalizace v Obřanech investiční záměr má, ale už je zastaralý. „Musíme ho oprášit stejně jako v dalších městských částech, kde v některých úsecích kanalizace chybí. Podle přepočtu na obyvatele uvidíme, jestli budeme moct požádat o dotaci, nebo budeme muset platit z rozpočtu města,“ uvedl Mrázek. Je možné, že u některých částí město na dotaci dosáhne, a u jiných nikoliv.

Pokud bude město v případě Obřan s žádostí úspěšné, práce se stihnou v tomto volebním období. „Pokud bude kanalizaci platit město, práce se nejspíš posunou až do příštího volebního období,“ doplnil Mrázek.

Podle něj mělo být všechno hotové už v minulosti. „Byl to závazek České republiky v rámci přístupové smlouvy k Evropské unii, že budou odkanalizované aglomerace nad 2000 obyvatel. Hotovo mělo být už před pěti lety, a proto nyní chceme scházející úseky dobudovat,“ uvedl Mrázek. Jinak totiž hrozí sankce. „Pokud Evropská unie pošle někoho na kontrolu a města nebudou mít kanalizaci, může dostat Česká republika sankce, které pak bude uplatňovat na městech,“ dodal Mrázek.

Brno v loňském roce dokončilo stavbu kanalizace za dvě miliardy korun, která se dotkla především městských částí Žebětín, Ivanovice, Tuřany a Bohunice. Za dva roky vzniklo ve městě skoro 40 kilometrů nové kanalizace, na niž se napojilo asi 5000 lidí.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace