Brněnské nemocnice nemají s převařováním vody potíže

16. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nemocnice v Brně kvůli nutnosti převařovat vodu z kohoutku nemají žádné větší potíže. Pacientům jako obvykle vaří čaje. Na mytí nádobí vodu se souhlasem hygieniků používají. ČTK to dnes zjistila od zástupců nemocnic.

Žádné problémy nemá Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. „Včera (ve čtvrtek) jsme informovali personál a ten i pacienty, že je voda pitná pouze po převaření. Pitný režim u pacientů zajišťujeme běžně čajem, tedy převařením vody a podáváním z čajovarů,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Podle ní se při ředění kontrastních látek u speciálních vyšetření používá balená voda. „Z krajské hygienické stanice jsme dostali na základě našeho dotazu stanovisko, že jiné používání vody jako například mytí a oplachování nádobí a podobně nepředstavuje žádné riziko,“ dodala Veselá.

Podobně je na tom i Fakultní nemocnice Brno. „Žádné problémy nemáme a vodu pacientům převařujeme, protože jim dáváme čaj,“ řekl ČTK mluvčí nemocnice Pavel Žára. Stejné je to i v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně. „Nic zásadního se u nás neděje, dodržujeme doporučení hygieny,“ uvedl ředitel zařízení Josef Drbal.

Opatření, že nelze pít vodu a před požitím je nutné ji převařit, začalo platit ve čtvrtek. Vodu nelze používat kvůli tomu, že se ve dvou vzorcích v Brně zjistil výskyt koliformních bakterií, které způsobují průjmová onemocnění. Vodárny však upozornily, že byly jen v malém množství. Ředitel Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje David Křivánek ČTK řekl, že jde spíše o preventivní opatření. „Nejedná se o havarijní stav ani kontaminaci fekáliemi, ale o zcela nepatrné překročení mikrobiálních ukazatelů v důsledku vyšší teploty dodávané studené vody, čímž mírně klesla dezinfekční účinnost obvyklého zabezpečení v pitné vodě,“ uvedl Křivánek.

Opatření se týká Brna a dalších 43 obcí, kam dodávají vodu Brněnské vodárny a kanalizace. Společnost čtyřikrát zvýšila dávku dezinfekčního činidla v pitné vodě a začala intenzivně proplachovat páteřní řady, aby se činidlo rychleji rozšířilo. Přijatá opatření mohou způsobit krátkodobé zakalení dodávané vody.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace