Brněnská firma vytvořila součástku šetřící až 70 procent spotřeby vody

30. června 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

foto MAFRA - Jiří Salík Sláma

Brněnská firma Watersavers vymyslela unikátní perlátor na vodovodní baterie. Informovaly o tom Lidové noviny s tím, že díky němu mohou lidé ušetřit až 70 procent vody, aniž by o tom vlastně věděli.

Kdyby měli výrobky firmy Watersavers doma všichni Češi, ušetřilo by se podle odhadů tolik energie, kolik se vyrobí v jednom bloku jaderné elektrárny Temelín. Kdyby je používali všichni obyvatelé Malty, nemusela by země řešit rostoucí problém s nedostatkem vody. Jde přitom o tak malou součástku, že k její finální kompletaci firmě stačí místnost o velikosti běžného obýváku. Oč menší jsou rozměry perlátorů určených na vodovodní baterie umyvadel nebo dřezů, o to větší mají potenciál.

Podle majitelky firmy Aleny Macháčkové trval vývoj mechanismu dva roky. Nakonec se to ale podařilo, nové perlátory zaujaly třeba i odborníky v Jihočeském inovačním centru (JIC), které pomáhá právě začínajícím inovativním podnikům. Firma tak měla k dispozici kanceláře nebo konzultace s experty ohledně obchodu a patentového práva. Celý komplex JIC je dnes mimochodem také osazen perlátory Watersavers a domů si je pořídili i lidé, kteří firmě pomáhali s rozjezdem.

Podrobnější informace a detailní popis technologie si můžete přečíst na: http://byznys.lidovky.cz/byznys-zije-bublinky-pomahaji-setrit-vodu-fjh-/firmy-trhy.aspx?c=A140628_165903_firmy-trhy_sho#utm_source=ceskapozice&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky

Naše voda, ilustrační foto: MAFRA (Jiří Salík Sláma)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace