Brňané si za vodné a stočné připlatí o sedm procent více

Aktualizováno 16. listopadu 2011 | Rubrika: Voda a naše peněženka , Vodovody a kanalizace

V Brně zdraží voda o sedm procent

Vodné a stočné v Brně od příštího roku podraží o 1,71 korun na m3 bez DPH, to je nárůst o 3,1 procenta. Návrh Společnost Brněnské vodárny a kanalizace schválila dnes rada města. Informoval o tom mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

K tomu je však potřeba ještě přičíst plánované zvýšení DPH z 10 na 14 procent. Brňané tak musí počítat, že za m3 vodného a stočného zaplatí k tomu ještě navíc 4,13 koruny. Celková částka ze metr krychlový pak bude v roce 2012 činit 64,3 Kč, což je nárůst o 6,9 procenta.

Žára tvrdí, že i tak Brno stále drží trend mít jednu z nejnižších cen za vodné a stočné v rámci srovnatelných měst.

Do tarifů je zahrnut předpokládaný vývoj spotřeby a cen základních vstupů, zejména spotřeby materiálu na opravy technologií na ČOV Modřice, opravy a údržbu vodohospodářské infrastruktury, osobních nákladů, cen a objemu spotřebovaných a vyprodukovaných energií v návaznosti na režim využití technologií při výrobě a distribuci vody pitné a odvádění a čištění odpadních vod.

Opravy s charakterem obnovy činí nejméně 120 milionů Kč. Výše nájemného zahrnutého do tarifů obsahuje také nájemné za užívání vírského oblastního vodovodu hrazené Vírskému oblastnímu vodovodu s. m. o. ve výši 104 mil. Kč (nárůst činí 4 mil. Kč oproti roku 2011). Tvorba zdrojů na splácení investičního úvěru činí pak 127 mil. Kč.

Zdroj: Město Brno

Související rubriky: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace