Británie opouští rybolovnou úmluvu s pěti dalšími zeměmi

7. července 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

IMG_1260 mořské ryby

Británie vystoupí z dohody, která umožňuje rybářům z dalších pěti evropských zemí lovit v britských vodách. Informovalo o tom zpravodajství ČTK na základě vyjádření ministra životního prostředí Británie Michaela Gove.

Proces vystupování z londýnské úmluvy o rybolovu z roku 1964 začne v pondělí a potrvá dva roky. Dokument umožňuje zúčastněným zemím, aby jejich lodě lovily v okruhu šesti až 12 námořních mil (asi 11 až 22 kilometrů) od pobřeží signatářských zemí. Úmluva se kromě Británie týká Francie, Belgie, Irska, Německa a Nizozemska. Jejich lodě nebudou moci po vystoupení Británie lovit v britských vodách a britští rybáři ztratí možnost lovit u břehů zmíněných pěti zemí.

„Je to historický první krok k vybudování nové domácí rybolovné politiky s ohledem na naše vystoupení z EU. Tento krok povede ke konkurenceschopnému, ziskovému a udržitelnému (rybolovnému) průmyslu v celém Spojeném království,“ uvedl Gove.

Británie měla podle vládních údajů v roce 2015 asi 6000 rybářských lodí, které ten rok ulovily ryby v hodnotě 775 milionů liber (zhruba 23 miliard Kč). Plavidla z dalších pěti států úmluvy vylovila 10.000 tun ryb v odhadované hodnotě 17 milionů liber (506 milionů Kč). Irský ministr zemědělství Michael Creed označil britský krok za „nevítaný a zbytečný“, ale očekávaný.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy