Břehy řeky Sázavy poslouží jako lákadlo na turisty

12. ledna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

vodáci

Budoucí podobu vybraných břehových lokalit řeky Sázavy v Havlíčkově Brodě detailněji přiblíží čtyři odborné studie, které si nechá vypracovat havlíčkobrodská radnice. Informuje o tom Havlíčkobrodský deník.

Podle místostarosty města Libora Honzárka se jedná o lokality pravých břehů řeky Sázavy u Sv. Jána, spodního jezu u kulturního domu Ostrov, dále u Billy a také v sousedství sportovišť Na Losích. Studie, jejichž vyhotovení již odsouhlasilo zastupitelstvo města, poslouží mimo jiné i jako zcela konkrétní podklad pro širokou odbornou i laickou diskusi, kterou chce radnice o uvedené problematice zahájit a vést. „Prostor k vyjádření dostanou naprosto všichni. Autoři studie, zástupci investora, Povodí Vltavy, ochránci přírody, správci sítí, majitelé objektů, veřejnost,“ pokračoval Honzárek.

V okolí řeky Sázavy by tedy v budoucnu mohly vzniknout pobytové louky vybavené příslušným mobiliářem, kukuřičná bludiště pro děti, skatepark, vodní kanály, půjčovna loděk, vodácké propusti a schůdky, chodníky a tak podobně. Havlíčkův Brod se může nechat dobře inspirovat jinými městy v České republice, které již mají s revitalizací břehů svých řek vlastní a bohaté zkušenosti.

„Za všechny uveďme například Kadaň, Hradec Králové nebo i Prahu s její známou náplavkou, která v poslední době neskutečně ožila,“ uvedla Karolína Ortová, projektová manažerka haberské Místní akční skupiny Královská stezka. Ta záměr města podporuje. „Je to i další cesta, jak do Havlíčkova Brodu přivést nové návštěvníky a turisty,“ dodala Ortová.

Zdroj: Havlíčkobrodský deník, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství