V Brandýse nad Labem mohli návštěvníci obdivovat jez i malou vodní elektrárnu

25. března 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

vodní srdce 100_0139

V rámci Světového dne vody si návštěvníci mohli v sobotu prohlédnout vodní dílo v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. Informovalo o tom středočeské vysílání Českého rozhlasu s tím,že o akci pořádané Povodím Labe, byl nevídaný zájem.

Jako vodní dílo se podle dávné definice označuje místo, kde voda něco dělá. V Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi tomu není jinak.I tady je k vidění plavební komora, kde voda umí vynést tisícitunovou loď o čtyři metry výše, také malá vodní elektrárna, která vyrábí proud, a jez, který k tomu všemu vytváří potřebné podmínky.

Se stavbou vodního díla se začalo v roce 1931, vlastní stavba začala v roce 1933. Brandýský jez byl postaven v místě původního pevného jezu.„Rozpoznávacím znakem jezu je, že mají zdvihací mechanismy umístěné v takové výši, aby pohyb hradící konstrukce, kterou se reguluje průtok jednotlivými poli jezu, bylo možné zvednout až nad úroveň horní hladiny,“ vysvětluje bývalý vedoucí jezu a zdejší pamětník Jiří Kokšál. Součástí vodního díla jsou i dva mlýny – Šorelův a Schubertův. Schubertův mlýn je honosná stavba na levém břehu Labe. Tvoří ji dva kamenné oblouky historického mostu, na kterých je dodnes vztyčen kříž a socha světce. Šorelův mlýn je na opačném břehu Labe, těsně nad dnešní vodní elektrárnou.

Mlýny stávaly na Labi už v 16. století, kdy byl na brandýské straně postaven i raně barokní pivovar. „Hlavním účelem vodních děl na Labi je ochrana před povodněmi a zajištění plavebních hloubek. Součástí některých vodních děl byla stavba vodních elektráren, umožnění odběru vody pro zvlažování zemědělských pozemků i rekreační využití,“ prozradil na závěr Jiří Kokšál.

Zdroj: www.rozhlas.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla