Bradlo na Vysočině by měl chránit poldr

Aktualizováno 12. srpna 2012 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

ilustrační foto

Obec Bradlo na Jihlavsku skoro při každém velkém dešti ohrožují záplavy. V posledních letech se navíc situace kvůli častým výkyvům počasí opakuje a také škody se zvětšují. Píše o tom Jihlavský deník.

Velký Beranov, pod který Bradlo patří, si vážnost situace, zvláště po poslední červencové povodni, uvědomuje. V příštím roce chce proto zažádat o dotaci na protipovodňový poldr.

„Je to tady častý jev, už jsme si celkem zvykli, a tak nás to nepřekvapí. Dokonce si proti tomu budujeme vlastní opatření,“ vysvětlil Deníku starší muž, který bydlí kousek od místa, kde velká voda udeřila naposledy. Na jeho dřevěném plotě jsou ještě nyní patrné následky poslední povodně. Ani dřevěné latě, které zbytňují spodek plotu, nepomohly.

Silná bouřka, která se začátkem minulého měsíce Bradlem prohnala, ovšem nadělala škodu za více než sto tisíc korun. „Dva domy odřízla od okolního světa, když zničila jedinou přístupovou cestu. Situace byla o to horší, že byly doma dvě malé děti a nemocná žena,“ přiblížil Deníku nebezpečí radní Velkého Beranova Jan Plevčík. Hrozilo, že se 
v případě zdravotních komplikací nedostane k lidem záchranná služba.

Zdroj: Deník.cz

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině