Brabec: Změny zákona o ochraně přírody a krajiny mohou znamenat konec NP v Čechách

19. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

NP Šumava - Vydra

Pozměňovací návrhy Senátu k novele zákona o ochraně přírody a krajiny dnes komentoval ministr životního prostředí Richard Brabec. Podle něj je nutné tyto návrhy odmítnout. Celé vyjádření ministra Brabce uvádíme níže:

„Senátoři včera večer odhlasovali rozsáhlé a pro naše národní parky (NP) zcela ničivé změny v novele zákona o ochraně přírody a krajiny. Poslanci tak budou v příštích týdnech rozhodovat o tom, zda v České republice budeme mít v budoucnu stávající národní parky se zachovalou přírodou, nebo zda budeme ochranu naší nejcennější přírody deklarovat pouze na oko.

Senátní pozměňovací návrh například odstraňuje ze zákona všechny dlouhodobé cíle ochrany národních parků. Současně umožňuje turistické a rekreační využití, které není v rozporu s těmito cíli. Vzhledem k tomu, že by ale dlouhodobé cíle neexistovaly, bylo by tak prakticky možné jakékoli turistické a rekreační využití národních parků, včetně výstavby golfových hřišť nebo akvaparků, skutečně cokoli. Senátní pozměňovací návrh také ruší ustanovení zavádějící neměnnost zonace národních parků po dobu 15 let (tzv. moratorium). Tím jde proti vládnímu záměru, kterým chtělo MŽP garantovat dlouhodobou stabilitu nejenom v odborné péči o národní parky.

Vynětí moratoria ale dává prostor pro další možné pokračování mnohaletých sporů a konfliktů na Šumavě. A nakonec senátní návrh obsahuje i mnoho dalších změn, které degradují národní parky, tuto naši doposud nejcennější kategorii chráněných území, na výrazně nižší úroveň. Existuje tak jen jediná cesta, jak naše národní parky zachovat v současné podobě a zároveň je více otevřít lidem. A tou je zamítnout celý senátní návrh a znovu odhlasovat novelu zákona ve znění, které odešlo ze Sněmovny a které již jednou poslanci odhlasovali ústavní většinou.“

Zdroj: MŽP, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Vydra – NP Šumava)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině