Brabec slíbil odstranění nebezpečných chemikálií z bývalé textilky na Svitavsku

3. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

ryba mrtvá 2 - IMG_6228

Ministr životního prostředí Richard Brabec při dnešní návštěvě Brněnce na Svitavsku slíbil pomoci při odstranění nebezpečných chemikálií z areálu bývalé společnosti Vitka Textiles v Brněnci na Svitavsku. Informovala o tom mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Volně přístupné barely či plechovky s chemikáliemi ohrožují životní prostředí i zdraví obyvatel z okolí. Areál, který je zcela přístupný veřejnosti, chátrá už několik let kvůli nedořešeným majetkovým vztahům, o kterých bude rozhodovat soud. Původní majitel nezajistil likvidaci chemikálií a k nebezpečným odpadům se nikdo nehlásí. Ministr Brabec se dnes na místě bývalé továrny sešel s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým a starostou obce Brněnec Blahoslavem Kašparem a slíbil, že se o řešení tohoto letitého problému zasadí.

„Jsem v šoku, kolik je v areálu nezajištěných chemikálií, které jsou už několik let absolutně volně přístupné všem občanům, včetně dětí. Nejen, že ohrožují bezprostředně lidské zdraví, ale v případě větších dešťů či povodní, i životní prostředí. To je pro mě absolutně nepřijatelné. Jsem připraven se k tomu postavit čelem, protože je to povinnost státu i kraje, abychom občany chránili před akutním nebezpečím, které tyto jedovaté chemikálie představují pro jejich zdraví a životy. Ten problém je zde dvojí. Jednak to akutní riziko, které představují volně dostupné chemikálie, a za druhé skrytá ekologická zátěž. Ta se může vyskytovat pod sutinami zdemolovaného areálu.

Já chci okamžitě vyřešit hrozící akutní riziko. Do konce příštího týdne MŽP navrhne projekt, ve kterém doporučí právní, technické i cenové řešení neodkladného zajištění všech rizikových chemikálií. S hejtmanem Pardubického kraje se následně osobně domluvím na možném společném financování ze zdrojů rezortu MŽP a kraje. Pro následnou komplexní sanaci areálu je pak zásadní v první řadě dořešit majetkové vztahy, které určí, s kým lze v této věci vůbec dále jednat,“ prohlásil ministr Brabec při obhlídce zdevastované továrny.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace