Brabec i Jurečka slibují: Přehrada na Berounce nebude

13. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Berounka - přehrada - plánek lokality

Studie Povodí Vltavy, která měla představit možná řešení na ochranu dolního toku Berounky před povodněmi, nevyústí v případnou výstavbu přehrady. Stavbu odmítá jak ministr životního prostředí Richard Brabec, tak ministr zemědělství Marian Jurečka.

„Já si troufám říct, že tato přehrada na Berounce nevznikne. Těch důvodů je několik, je to ikona a dopady na obyvatele by byly veliké,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec. Podle Brabce navíc přehrada s bojem proti pokračujícímu suchu nijak nepomůže. „Nádrž neřeší náš problém, neřeší aktuální sucho. Neznamená to, že sucho nemůže být několik stovek metrů od ní. My potřebujeme udržet vodu v krajině, to znamená kvalitní zemědělskou půdu, ta bude držet vodu v celé České republice,“ zdůraznil Brabec a naznačil tak, kam by měla směřovat největší aktivita a nejvíce peněz. Přehrady obecně by se podle Brabce měly stavět až jako krajní varianty, po vyčerpání všech „měkčích“, tedy přírodě bližších opatření.

Přehrada na Berounce není a nikdy nebyla ani v plánech ministerstva zemědělství. To plánuje dokončit přehradu v Nových Heřminovech a připravit nádrž Skalička na Bečvě. Vládě ČR pak předložilo ministerstvo zemědělství návrh na přípravu přehrad ve Vlachovicích (Zlínský kraj), Pěčíně (Královéhradecký kraj), Senomatech a Šanově (Středočeský kraj). Podle sdělení ministerstva nebude do konce tohoto volebního období navrhovat ani rozpracovávat žádné další lokality pro možnou výstavbu přehrad.

Naše voda, plánek lokalit pro možnou výstavbu přehrady: archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla