Brabec chce jednat s Jurečkou o hájených místech pro přehrady

3. června 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

Vrané přehrada - IMG_9385

Ministr životního prostředí Richard Brabec chce jednat s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou o možnosti rozšíření počtu tzv. hájených míst, kde by se v budoucnu mohly například postavit nové přehrady. Informuje o tom zpravodajství ČTK.

Brabcův resort měl k připravovanému materiálu ministerstva zemědělství výhrady, přesto je překvapený, že jej ministerstvo zemědělství nechce vůbec předložit. Nyní je v Česku chráněných 65 území, přičemž ministerstvo zemědělství dříve uvažovalo o 16 nových. „Pro mne je to natolik nová informace, že si s panem ministrem a dalšími kolegy řekneme, co to de facto znamená. Zatím to vypadá, že těch 16 lokalit padá, že se neuvažují a že diskuse skončila,“ řekl ČTK Brabec. Podle něj ministerstvo životního prostředí mělo k materiálu výhrady. Hlavně ale toho rázu, že se na něm chtělo podílet. „Na druhou stranu jsme nikdy neřekli, že myšlenka na otevření aktualizace generelu je špatná. My jsme jenom řekli, že by bylo dobré postupovat společně,“ vysvětlil Brabec.

Ministerstvo životního prostředí ale podle něj oceňuje snahu zemědělského resortu řešit vodní kapacitu zemědělských a lesních půd. Jeho resort preferuje přírodě blízká opatření, ale menší přehrady by podle něj nemusely být konfliktní. „Teď nás překvapilo, že se řeklo, že nebude nic,“ dodal ministr.

Ministerstvo zemědělství ohlásilo, že nezařadí do takzvaně hájených území pro stavbu vodních nádrží do konce mandátu současné vlády žádná nové území. Měly by se ale postavit dvě nové nádrže ve středočeských Senomatech a v Šanově.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině