Bouřky a krupobití způsobily zemědělcům v ČR škody za stovky milionů korun

21. srpna 2014 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

CP_krupobiti_chmel

Letní bouřky doprovázené krupobitím devastují zemědělské plochy klientů České pojišťovny (ČP). Informoval o tom dnes mluvčí ČR Jan Marek s tím, že první letošní odhady vyčíslují škody až za hranici 350 milionů korun.

„V současné době evidujeme 55 tisíc hektarů poškozených porostů, z toho 48 tisíc hektarů je zasaženo krupobitím,“ potvrzuje Alena Stiborová, ředitelka Odboru zemědělského pojištění České pojišťovny, a dodává: „V tuto chvíli jsou naši pracovníci v plném nasazení v terénu, a to včetně víkendů. Drtivá většina poškozených porostů je již prohlédnuta. Prohlídky probíhají samozřejmě tak, aby nijak nenarušily sklizňové práce.“

Mezi krupobitím nejvíce postižené plochy patří ty na Vysočině, jižní Moravě a dále ve východních a středních Čechách. „Krupobití však páchalo zemědělcům škody de facto na celém území Česka. V úhrnu jde o cca devět set pojistných událostí v objemu překračujícím 350 milionů korun,“ upřesňuje Stiborová. Škody jsou rozsáhlejší zejména proto, že některé plodiny byly ve fázi krátce před sklizní, kdy jsou nejvíce citlivé.

Zemědělci České pojišťovně nejčastěji hlásí poničené porosty ozimých řepek a obilnin. Výjimkou však nejsou zdevastované plochy zeleniny, vinné révy, chmele či kmínu.

Naše voda, ilustrační foto Česká pojišťovna

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka