V boji se suchem na východě Čech má pomoci vodárenská soustava

15. srpna 2016 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

ČOV HK - IMG_3920

V boji s případným suchem a nedostatkem pitné vody by na východě Čech měla významně pomoci takzvaná Vodárenská soustava východní Čechy, která propojuje jih a sever regionu. Informovalo o tom zpravodajství ČTK.

Na vodu dodávanou ze severně položeného Náchodska a z Chrudimska na jihu spoléhá především Hradecko, kde jsou zdroje vody slabší. Vodárenské společnosti v regionu nyní hledají cesty, jak finančně zajistit rekonstrukci hlavního přivaděče soustavy, jehož nejstarší části vznikly před více než 40 lety. „Ve střednědobém horizontu problém s nedostatkem vody nehrozí. V případě potřeby si můžeme pomáhat dodávkami přes vodárenskou soustavu,“ řekl ČTK technický náměstek Vodovodů a kanalizací Hradec Králové Pavel Loskot. Při nedostatku podzemní vody mohou hradecké vodárny použít i vodu z řeky Orlice. Právě kvůli získání jistoty dodávek vodárny v letech 2012 až 2014 nákladem 116 milionů korun opravily 50 let starou úpravnu vody z Orlice. Při plném výkonu je schopna vodou z řeky zajistit až polovinu spotřeby stotisícového města, kde hlavním odběratelem je fakultní nemocnice.

Vodárenská soustava východní Čechy byla dokončena v 90. letech minulého století a umožňuje převádět vodu z míst jejího přebytku v Polické křídové pánvi na Náchodsku a ze zdrojů na Chrudimsku do míst jejího nedostatku na Hradecku a Pardubicku. Hradecko a Pardubicko takto získává od sousedů zhruba 20 procent vody. Soustava má i významnou úlohu při haváriích, umožňuje zásobování vodou asi půl milionu lidí na východě Čech.

Důležitou částí soustavy je více než 40 kilometrů dlouhé potrubí mezi Náchodem a Hradcem Králové, které vzniklo v letech 1974 až 1992. Vodárenské společnosti z Hradce Králové a Náchoda již oznámily, že začaly chystat jeho rozsáhlou rekonstrukci. Náklady na postupnou obnovu přivaděče vody do Hradce se odhadují na více než miliardu korun. Obnova má být postupná v následujících více než 30 letech podle toho, jak bude potrubí končit životnost.

Bez obav z budoucnosti v zásobování vodu je například náchodský pivovar Primátor, který používá vodu z Polické křídové pánve z oblasti Adršpašsko-teplických skal. „Voda splňuje požadavky na kojeneckou vodu. Jde o velmi silný zdroj. V tomto směru máme jistotu velmi kvalitní vody, které ročně spotřebujeme asi 60.000 metrů krychlových,“ uvedl ředitel pivovaru Josef Hlavatý.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (ČOV Hradec Králové)

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace