Blíží se Evropský den recyklace baterií

18. srpna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

odpad třídění druhy - IMG_3914

V pátek 9. září si Češi spolu s celou Evropou připomenou již druhý Evropský den recyklace baterií. Informovala o tom Eva Gallatová, manažerka marketingu ECOBAT s.r.o.

Letos se oslav v rámci svého konceptu nulového odpadu zúčastní například i e-shop s potravinami Kolonial.cz. Již od poloviny srpna získají jeho zákazníci ke každému nákupu zdarma krabičku na vybité baterie Ecocheese, v září pak budou moci řidičům použité baterie zpětně odevzdat. A kdo akci nestihne, může v průběhu celého roku využít jedno z více než 20 tisíc sběrných míst baterií neziskové společnosti Ecobat.

Průměrná česká rodina má doma 49 baterií, z toho 8 použitých. V západní Evropě není výjimkou i 115 přenosných baterií v jedné domácnosti. Přesto se u nás k recyklaci dostane pouhá třetina z nich. „Použité baterie často necháváme v domácnosti bez povšimnutí v šuplíkách, protože jsou malé a v zásadě nám nepřekáží. I ony ale mohou být recyklovány a ušetřit tak přírodní zdroje,“ vysvětluje Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT. Recyklací 10 kg baterií se např. získá zinek k výrobě mosazi pro jeden saxofon.

Od 17. srpna se do podpory recyklace baterií zapojí i e-shop s potravinami Kolonial.cz. Během dvou týdnů dostane každý jeho zákazník ke svému nákupu krabičku Ecocheese, ve které může doma bezpečně a pohodlně skladovat použité baterie. Vejde se jich do ní až 92! V době oslav Evropského dne recyklace baterií, konkrétně od středy 7. do středy 14. září pak budou řidiči od zákazníků použité baterie vybírat

„Dlouhodobě se snažíme promlouvat k našim zákazníkům a pomáhat jim při zavádění nových jednoduchých, avšak zároveň zásadních návyků do jejich domácností. Spolupráce s Ecobat je pro nás jeden z dalších způsobů, jak hravou a hlavně nenáročnou formou zásadně snižovat ekologickou zátěž,“ uvádí Petr Vyhnálek, šéf Kolonial.cz.

K recyklaci ale může pomoci každý z nás během celého roku – stačí jen odnést použité baterie na jedno z více než 20 tisíc sběrných míst. Jejich seznam, stejně jako interaktivní vyhledávač, je k dispozici na adrese mapa.ecobat.cz.

Evropský den recyklace baterií byl vyhlášen poprvé v roce 2015 evropskou asociací Eucobat, která reprezentuje 16 významných kolektivních systému pro zpětný odběr baterií z 14 evropských zemí. Jejím členem je i česká nezisková organizace ECOBAT, která vznik tohoto dne iniciovala. Datum 9. září se váže k narozeninám slavného italského lékaře a fyzika Luigi Galvaniho, který se proslavil pokusy s takzvanou živočišnou elektřinou. Jeho badatelská činnost přivedla jeho současníka a oponenta Alessandra Voltu k sestrojení prvního galvanického článku. Princip tohoto článku se stal základním konstrukčním prvkem všech elektrických baterií a akumulátorů.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony