Blíží se konference Financování vodárenské infrastruktury

Aktualizováno 10. ledna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

vodárna Podolí MG_8377

V pořadí 8. ročník konference „Financování vodárenské infrastruktury“ se uskuteční v úterý 9. února 2016 v době od 9.00 hodin v hotelu DAP, Vítězné náměstí 4, Praha 6. Portál Naše voda o tom informoval manažer konference Vojtěch Zelenka ze společnosti B.I.D services s.r.o.

„Za posledních dvacet let došlo k výraznému zlepšení obnovy vodohospodářské infrastruktury, ale i přes tento pokrok stále zůstává na řadě míst tato oblast silně podfinancovaná. Tento fakt je patrný hlavně u „samoprovozovatelů“ z řad měst a obcí, kde se stala cena vody politickou otázkou a přestala reflektovat požadavky na nutnou obnovu sítě. Na mnoha místech již cena za kubík vody přesahuje průměr v západní Evropě a dá se očekávat, že tento trend bude pokračovat,“ píše se webu organizátorů konference.

Do navyšování cen vodného a stočného se bezesporu promítly i podmínky ze strany Evropské unie, které vedly provozovatele infrastruktury k navýšení ceny. Na druhou stranu se snaží EU poskytovat dotace na obnovu sítí prostřednictvím OPŽP – Prioritní osy 1, Čistota vody. V mnoha městech a obcích také dobíhají současné provozní smlouvy, a tak se vedení radnic snaží najít takový způsob fungování, který zajistí co nejnižší cenu vodného a stočného při garanci co největších investic do obnovy infrastruktury. V tom může nejen jim napomoci uvedená konference, jejímž tématem je kromě provozu a financování vodohospodářské infrastruktury také aktuální legislativa, regulace, financování z OPŽP či právě změny stávajících provozních modelů.

Podrobné informace na: http://www.bids.cz/cz/konference/Financovani_vodarenske_infrastruktury_2016/343

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace