Blatnice pod Svatým Antonínkem léta upozorňuje na dusičnany v pitné vodě

15. března 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

ilustrační foto

Obec Blatnice pod Svatým Antonínkem upozorňuje, že z důvodu občasných výkyvů obsahu dusičnanů nad bezpečnou úroveň není voda z vodovodu použitelná pro přípravu umělé kojenecké stravy a z hlediska předběžné opatrnosti je vhodné její spotřebu k pití omezit u těhotných žen. Uvedl to slovácký deník Dobrý den.

Toto nevšední přivítání je umístěno již léta na obecním webu a nutí k otázkám, na které je stále stejná odpověď. „Řešením je vodovodní přivaděč a rozšíření vodovodní sítě,“ vysvětloval už v roce 2010 bývalý starosta Josef Vavřík a jeho nástupce Vladimír Hanák dnes jeho slova opakuje. Oba přitom nikdy neopomněli dodat, že pádný důvod k obavám z vody v jejich obci není. „Hodnoty dusičnanů ve vodě u nás jen kolísají. Není to nic dramatického,“ shodli se.

Mimochodem – v Blatnici byl limit překročen od roku 2002 celkem čtrnáctkrát. Vůbec nejvyšší hodnoty byly naměřeny v březnu 2009, kdy bylo v litru vody 85,1 miligramu NO3. Norma přitom doporučuje koncentraci dusičnanů do 15 mg/l NO3 a jako hranici nejvyšší hodnoty označuje 50 mg/l NO3, napsal Dobrý den.

Nekonečné čekání na nápravu možná už brzy skončí, obec má podle starosty Hanáka dělit od klíčové stavby jen několik dnů. „Rozhodnutí o dotacích čekáme do 15. dubna,“ oznámil starosta.

Zdroj: Dobrý den

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace