Z bioplynové stanice na Chrudimsku unikla o víkendu do potoka močka

2. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

znečištění vody

Z bioplynové stanice v Liboměřicích na Chrudimsku uniklo v sobotu 31. ledna do potoka přibližně 300 metrů krychlových takzvaného digestátu, což jsou zbytky po vyhnití biomasy podobné močce. Informovala o tom ve svém zpravodajství Česká tisková kancelář.

Hasiči potok přehradili a kontaminovanou vodu začali čerpat a vyvážet na pole. Potok přitom vtéká do řeky Chrudimky tekoucí do Křižanovické přehrady, která slouží jako zásobárna pitné vody, řekla ČTK mluvčí pardubických krajských hasičů Vendula Horáková.

Čtyři jednotky hasičů se snažily co nejrychleji zabránit vniknutí digestátu dál do potoka. Potok proto hasiči přehradili balíky slámy a hlínou a vytvořili velkou lagunu, ze které začali vodu s močkou čerpat kalovými čerpadly do cisteren. Norné stěny nemohli použít, protože digestát se smísil s vodou a držel se na dně potoka. Norné stěny lze použít jen na látky, které jsou lehčí než voda, nemísí se s ní a drží se na hladině, jako jsou například ropné produkty, vysvětlila mluvčí. Později odpoledne zasahující jednotky ještě posílili dobrovolní hasiči z Míčova a Heřmanova Městce s kalovými čerpadly a savicemi na čerpání vody. „Vytvořená laguna se postupně zaplňovala vodou s digestátem. Po 18:00 bylo v laguně již 1000 metrů krychlových vody,“ uvedla mluvčí.

Případné škody na životním prostředí budou řešit zástupci Povodí Labe a České inspekce životního prostředí, uvedla Horáková. Na místo havárie dorazili i pracovníci laboratoře Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, kteří odebrali vzorky pro rychlou expertizu. Zatím nebylo zjištěno, že by v potoce uhynuly ryby.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Vodovody a kanalizace