Bez dalších přehrad a efektivních vodohospodářských soustav nám voda z kohoutku už nepoteče

Aktualizováno 28. července 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Prevence povodní, voda v krajině

studnaaaa

Česko na tom s podzemními vodami není zatím tak zle. Ale sousední Slovensko je na tom lépe, potvrzuje v rozhovoru pro Deník hydrolog Jan Unucka. Oblasti s hojností podzemních vod jsou například jižní část Slovenska (Žitný ostrov), částečně i východní Slovensko, ale tam to komplikuje kras. „Kras je z hlediska dynamiky podzemní vody fenoménem sám o sobě,“ říká Unucka.

„Co se týká naší republiky, tady bych byl opatrný optimista. My máme vody ještě relativní dostatek. I u nás jsou už ale dnes oblasti (například jih Moravy nebo Lounsko, Poohří), kde už to zdaleka tak dobře s podzemními vodami nevypadá,“ vysvětluje v Deníku hydrolog.

„Dobrý hospodář ale uvažuje vždy dopředu, takže nejde jen o pohled na červenec 2015, ale i letní měsíce dalších let. Pokračoval by-li trend sušších zim s menší výškou sněhové pokrývky, lze další pokles s vysokou mírou pravděpodobnosti očekávat. Ač vím, jak na tenký led se tímto pouštím, říkám rovnou, že bez vodních nádrží a účelně navržených a provozovaných vodohospodářských soustav to do budoucna nepůjde voda by z vodovodního kohoutku prostě netekla,“ upozorňuje Unucka.

Celý rozhovor si můžete přečíst v Deníku zde

Zdroj: Denik.cz ilustrační foto

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině