Benešov vybere provozovatele nového přivaděče vody z Želivky

12. března 2015 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Vodovody a kanalizace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Benešov a okolní obce vyberou provozovatele nového přivaděče vody z Želivky, který se teď buduje za 314 milionů korun. Všech osm obcí, které se na akci podílejí, by mělo nejdříve schválit koncesní projekt a dokumentaci ke koncesnímu řízení. Proces musí být uzavřen do doby, než se přivaděč zkolauduje a uvede do provozu, řekl dnes novinářům benešovský místostarosta Roman Tichovský (ODS).

Dělníci v těchto dnech začali pokládat nové potrubí, zatím mají hotovo 800 metrů z plánovaných 17 kilometrů. Musejí skončit do poloviny října, práce ale podle Tichovského postupují rychle.

Svazek obcí, v němž jsou kromě Benešova Čerčany, Senohraby, Mrač, Čtyřkoly, Lštění, Mirošovice a Poříčí nad Sázavou, získal na rekonstrukci evropské peníze. „V rámci dotační akce, kterou nedělá město, ale svazek obcí, máme povinnost jako u kanalizace provést koncesní řízení na nového provozovatele. To bylo podmínkou dotace,“ uvedl místostarosta.

Součástí koncesního řízení je i cena vody na deset let dopředu po zapracování investičních nákladů. Zda se vodné v Benešově po rekonstrukci přivaděče zvýší, zatím podle Tichovského nelze jednoznačně říct. „To záleží na finančních modelech. Nejdůležitější je vstupní cena vody, která se nakupuje z Želivky,“ podotkl.

Dosavadní vodovod, který vede přes Čtyřkoly, Lštění, Čerčany, Mrač a Žíňánky do Benešova, je 40 let starý, takže je podle místostarosty z poloviny zkorodovaný. Město navíc potřebuje vyřešit problém s nedostatečnou kapacitou svých vodojemů.

Díky vyšší kapacitě bude možné k Želivce připojit Sedlčany na Příbramsku, které jsou zatím odkázány na vlastní zdroje pitné vody. Z této strany jsou už podle Tichovského práce skoro hotovy. „Zbývá jim dodělat asi 1,5 kilometru někde u Kosovy Hory,“ uvedl. Sedlčanská část přivaděče má menší průměr potrubí, ale je delší – měří asi 34 kilometrů. Práce na tomto úseku si vyžádaly kolem 350 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace