Bečvou prošla největší masa ledu za posledních 30 let

1. března 2012 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

led na Bečvě 306-big

Čtvrt milionu kubíků ledu prošlo včera korytem řeky Bečvy do řeky Moravy. Informovala o tom dnes mluvčí státního podniku Povodí Moravy Veronika Slámová.

Vodohospodáři podle ní využili zvýšených průtoků k odstranění asi pětikilometrového ledového zátarasu z řeky Bečvy v Teplicích. „Ledová masa v odhadovaném objemu asi 250.000 kubíků prošla bez problémů směrem na Týn, Lipník nad Bečvou a Přerov až do řeky Moravy. Na akci spolupracovali s Povodím Moravy povodňové komise, hasiči, policisté i strážníci,“ uvedla Slámová.

Vlivem intenzivní oblevy v noci na středu 29. února se zvýšily průtoky na Vsetínské i Rožnovské Bečvě, Senici i dalších tocích. Pracovníci státního podniku Povodí Moravy tak již v ranních hodinách vyjeli k několika ledovým zátarasům na horních částech jmenovaných řek a řešili také lokální nápěch ledových ker  na Vsetíně. Až do čtvrtečních ranních hodin pak odstraňovali na Veličce v Hranicích ledové kry z horní části toku, které ohrožovaly zástavbu ve městě a přilehlou silnici I/35.

„Museli jsme zde nasadit těžkou techniku a požádat o spolupráci při zastavení dopravy také policisty,“ přiblížila vedoucí provozu Valašské Meziříčí (Povodí Moravy, s.p.) Pavlína Burdíková.

Vzhledem ke středeční oblevě předpokládali vodohospodáři i chod rozsáhlého ledového zátarasu v délce asi pěti kilometrů, který se od soboty po menší oblevě vytvořil v korytě Bečvy v  Teplicích. Právě požadovaný zvýšený průtok na úrovni asi 90 kubíků, procházející korytem Bečvy, spolu s manipulací na jezu v Hranicích vedly v odpoledních hodinách k nalámání ledové celiny průměrné tloušťky 50 centimetrů ve vzdutí jezu. Ledové kry ze zátarasu poté bezpečně odešly z Teplic nad Bečvou  a Hranic směrem na Týn, Lipník nad Bečvou a Přerov až do řeky Moravy. Pro případné komplikace mělo Povodí Moravy připraveny tři bagry k okamžitému zásahu.

Při nárazu povodňové vlny do konce ledového zátarasu se u obce Ústí rozlila voda spolu skrami do inundačního území, ve kterém se také bohužel nachází sportovní areál obce. Rodinné domy zde však zatopeny nebyly. K bezproblémovému odchodu celé ledové masy vedla zkušenost a trpělivost vodohospodářů v součinnosti s povodňovou komisí města Hranice a Lipníku nad Bečvou. Odhadovaný objem asi 250.000 kubíků patřil k největším za poslední tři desítky let.

Pracovníci Povodí Moravy v součinnosti s obcí a hasiči ve večerních hodinách odstraňovali také ledovou bariéru na Bystřičce nad přehradou.„Práce na odstranění zátarasu pokračují i dnes,“ uzavřela Pavlína Burdíková s tím, že nyní se řeší i situace s ledy nad Lužnou na toku Senice.

Naše voda

 

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka