Bečva bude v Hranicích kvůli opravě jezu týden téměř bez vody

Aktualizováno 30. srpna 2015 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

jez-Hranice

Bečva v Hranicích na Přerovsku bude druhý týden v září téměř bez vody. Důvodem je každoroční rozsáhlá údržba a čištění jezu. Vodohospodáři musejí kvůli tomu vodu nad jezem vypustit. Hranický jez plní důležitou funkci při povodních; pravidelné údržbě se podrobuje každoročně v září. ČTK to sdělili zástupci Povodí Moravy.

Úplné vypuštění jezové zdrže plánují vodohospodáři v termínu od 7. do 13. září. „Vypuštění zdrže se provádí plánovaně každý rok po dobu sedmi dnů z důvodu pravidelné údržby, čištění jezových segmentů a klapek,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Odborníci při údržbě také odstraní naplavené stromy z nadjezí po zvýšených průtocích, vyčistí svodné kanály a sběrné studny. „Také se provádí kontrola břehového opevnění celého nadjezí, které je po celý rok zatopené vodou,“ doplnila Tomíčková. Takzvaná jezová zdrž bude vypuštěna po dobu sedmi dnů, poté bude opět napouštěna.

Podobná opatření dělali vodohospodáři na konci července také na Bečvě v nedalekém Přerově. I tam museli vypustit vodu nad jezem; těžká technika v korytě řeky odstraňovala štěrkopískové nánosy. Bagry byly nasazeny v lokalitě u loděnice a u jezu. Pracovníci povodí také sbírali odpady z toku a odstranili kmeny z celoročně nedostupných částí koryta. Povodí Moravy při akci vytěžilo 5000 tun nánosů, zvýšilo tím průtočný profil a kapacitu koryta řeky Bečvy. Zároveň jej tak připravili na každoroční zimní a jarní pohyb ledových ker. Na čištění dohlíželi také ochránci přírody.

Zdroj: ČTK, foto:PM

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině