Baťův kanál se bude čistit podle 3D modelu

1. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Baťův kanál - otevírání 2015 - IMG_5745

Před zahájením letošní plavební sezóny na Baťově kanálu chystá státní podnik Povodí Moravy rozsáhlé čištění toku od nánosů. Informuje o tom zlínská mutace deníku Mladá fronta DNES.

Loni na podzim na něj Povodí Moravy vůbec poprvé v historii poslalo takzvanou měřicí loď. Ta zkoumala plavební hloubky a výšku nánosů na dně. „Následným výstupem bude zpracování 3D modelu, který bude do budoucna důležitým podkladem pro udržovací práce,“ popsal Tomáš Ostrčil ze Státní plavební správy, která měření prováděla.

Péče o Baťův kanál je nyní o to důležitější, že zájem turistů o něj obrovsky roste. Za poslední tři roky se jejich počet zdvojnásobil. V sezoně 2013 plavební komory přepravily 2 195 lodí, loni už to bylo o tisíc lodí více. „Pro návštěvníky proto letos rozšíříme dobu, po kterou bude v plavebních komorách přítomna obsluha,“ informoval Petr Chmelař, mluvčí Povodí Moravy.

Na kanále se bude pracovat i ve zbytku roku. Návštěvníků se dotkne omezení provozu kvůli nezbytným opravám téměř 80 let starého opevnění kanálu, což si mezi Vnorovy a Strážnicí dokonce vyžádá předčasné ukončení sezony. „Od září bude v tomto úseku kanál vypuštěn. Práce na opravě opevnění ale provedeme v rekordně krátké době tak, aby se nedotkly další plavební sezony,“ říká Pavel Cenek z Povodí Moravy, které chce do prací investovat téměř 25 milionů korun. Opevnění břehu se bude opravovat i ve Vnorovech a v úseku Huštěnovice–Babice.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Zlínský kraj, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině