Baťův kanál je odemčen pro letošní turistickou sezónu

Aktualizováno 2. května 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Baťův kanál - otevárání 2015 - IVANA_2

Za účasti vedení státního podniku Povodí Moravy v čele s generálním ředitelem Janem Hodovským, ředitele Ředitelství vodních cest Lubomíra Fojtů, starostky Uherského Ostrohu Hany Příleské a řady dalších osobností byl v pátek 1. května oficielně otevřen Baťův kanál pro letošní turistickou sezónu.

Stalo se tak také za účasti redakce portálu Naše voda, která pro vás z akce připravila rozsáhlou fotoreportáž i videoreportáž, včetně rozhovoru s Janem Hodovským o další budoucnosti Baťova kanálu. (Fotoreportáž si můžete již nyní prohlédnout na facebookové verzi našeho portálu Naše voda). Foto – klikni zde! Baťův kanál by měl být podle ředitele Povodí Moravy od roku 2016, na základě dohody mezi ministerstvem zemědělství a Státním fondem dopravní infrastruktury ČR a prostřednictvím sedmiletého plánu Povodí komplexně rekonstruován tak, aby se zvýšil komfort návštěvníků Baťova kanálu a zároveň byl posílen jeho turistický potenciál.

Letošní slavnostní odemykání Baťova kanálu bylo provázeno velmi bohatým doprovodným programem, přičemž hlavní atrakcí bylo slavnostní otevření nových prohlídkových tras na zámku v Uherském Ostrohu. Pozornost návštěvníků přitahovala zejména nová fantasy a relaxační interaktivní expozice v podzemí zámku, kterou tvoří Křišťálová jeskyně, Paměť světa – Atlantida a Planeta jednorožců Lukuma s originální světelnou videoprojekcí.

Součástí doprovodného programu byla ale řada dalších atrakcí, například vystoupení šermířské skupiny Memento mori, která zaujala i svým dělostřeleckým umem při výstřelu ze skutečně funkčního miniděla na počest otevření Baťova kanálu. O příjemný hudební doprovod se postaral instrumentální soubor BMV složený zejména z žáků ZUŠ.

Uherský Ostroh patří mezi historická centra na Slovácku, jako obec je v kronikách zmiňován od roku 1286, jako město pak od roku 1371. Samotný zámek byl založen kolem roku 1260 jako panský hraniční vodní hrad pod názvem Stenice.

Naše voda – Petr Havel, foto Naše voda – Ivana Goldová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka