Baťův kanál bude od bahna čistit Jožin

1. října 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

loď Jožin PMO

Státní podnik Povodí Moravy spustil ve středu 30. září na Baťův kanál plavidlo Jožin, jehož úkolem bude čistit koryto kanálu od bahna. Informovala o tom mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková.

Právě kvůli své roli dostalo plavidlo jméno Jožin, podle smyšlené postavy z písničky Ivana Mládka „Jožin z bažin“. Mládek je také kmotrem uvedeného plavidla.

Plavidlo Jožin bylo vyrobeno jako prototyp speciálně pro Baťův kanál. Loď bude odklízet odpadky z hladiny i pod hladinou v nepřístupném terénu, zajistí bagrovací práce a případný odtah nepohyblivých lodí. Zároveň pomůže při instalaci norných stěn a odstraňování následků živelných katastrof.

Loď má délku 14 metrů a dokáže plout rychlostí 13 km/ hod. Obslužné plavidlo bylo vyrobeno v rámci projektu přeshraniční spolupráce Plavba a krajina, který je kofinancován z prostředků Evropského fondu regionálního rozvoje, v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007–2013.

Naše voda, foto plavidla: Povodí Moravy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině