Bankovní sektor podporuje zachování mokřadů

Aktualizováno 23. února 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

mokřad - Toušeň - IMG_4835

Největší evropská banka HSBC na naléhání Greenpeace přijala nové opatření “Nulové odlesňování, zachování rašelinišť a nulové vykořisťování”, které mění pravidla pro financování palmoolejných společností. Na portálu agris.cz o tom informuje Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace.

Další globální banky nyní musí následovat příkladu HSBC, aby pomohly ochránit indonéské pralesy. Posun v politice HSBC – největší evropské banky a hlavního sponzora palmoolejných společností – následuje poté, co tuto banku analýza Greenpeace propojila se společnostmi, které ničí indonéské pralesy. Stovky tisíc lidí, včetně minimálně 30 000 zákazníků HSBC podpořily v krátkém čase kampaň, aby banka přestala financovat firmy devastující pralesy a rašeliniště.

“Naše pralesy jsou káceny v neuvěřitelném rozsahu a korporátní banky po celém světě se na této destrukci finančně podílejí. Závazek HSBC rozvázat spolupráci s palmoolejnými společnostmi je dobrým prvním krokem a Greenpeace bude pečlivě sledovat, jestli k němu opravdu dojde. Také to vysílá jasný signál ostatním bankám, že by měly tuto politiku následovat,” říká Annisa Rahmawati, pralesní kampaňérka Greenpeace Indonésie.

V nové směrnici se HSBC zavazuje finančně nepodporovat společnosti, které odlesňují lesy a rašeliniště. Pokud by se toto pravidlo přijalo napříč bankovním sektorem, role bank na ničení pralesů by úplně skončila. Nový dodatek od klientů HSBC vyžaduje:Závazek k ochraně přirozených lesů a rašelinišť do 30. června 2017Určení a ochrana lesů a rašelinišť na stávajících koncesích místo zakládání nových plantážíPředložení nezávislého auditu o dodržování politiky “Nulové odlesňování, zachování rašelinišť, nulové vykořisťování” do 31. prosince 2018.

Zdroj: agris (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (mokřad)

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině