Balená pitná voda může obsahovat rizikové látky

18. července 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Pet lahve a pitná voda - IMG_0296

Němečtí výzkumníci objevili v 18 různých vzorcích balených vod endokrinní disruptory, které mohou nepříznivě ovlivnit reprodukční orgány. Informoval o tom server alternativnimagazin.cz.

Na výzkumu podle serveru spolupracovali Martin Wagner a Jorg Oehlmann z Goetheho univerzity ve Frankfurtu nad Mohanem a Michael Schlusener s Thomasem Ternes z Německého federálního institutu hydrologie. Výzkumníci přitom zjistili až 24.520 podezřelých chemikálií nacházejících se ve vodě z plastových lahví, přičemž se jedna obávaná látka vyskytovala v téměř všech zkoumaných vzorcích. Jde o 2-elylhexyl fumarát (DEHF) – endokrinní disruptor (narušovač), u kterého se opakovaně potvrdily antiandrogenní a antiestrogenní účinky.

Endokrinní narušovače jsou látky, které zasahují do hormonálního systému, mohou způsobovat rakovinné nádory, vyvolávají porodní defekty, zapříčiňují kardiovaskulární onemocnění a přispívají k metabolickým onemocněním a poruchám vývinu.

Zdroj: wwwalternativnimagazin.cz, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová, primární zdroj: Study Finds Over 24,000 Chemicals In Bottled Water: Which Ones Are Harming You?

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace