Bagry vyčistí Vltavu od štěrku

28. února 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

saci-bagr-big

Letošní plavební sezonu chtějí v Českých Budějovicích zachránit vodohospodáři. Píše o tom jihočeská mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že loňskou sezónu zlikvidovala povodeň.

Voda totiž loni zanesla štěrkem koryto Vltavy od Dlouhého mostu až k Hluboké. Povodí Vltavy tak v současné době vypisuje výběrové řízení na vybagrování nánosů. Podle šéfa českobudějovického závodu Horní Vltava Jana Flíčka by mohly první výletní lodě startovat od Lannovy loděnice už 15. května. „Je třeba odbagrovat tak šest tisíc kubíků nánosu,“ konstatoval Flíček.

Kam materiál vítězná firma vyveze, podle něj záleží na zhotoviteli. Na kolik povodí odhaduje investici, nechává bez odpovědi. „Vzhledem k výběrovému řízení se taková informace neříká,“ prohlásil.

Loňská sezona byla pro majitele výletních lodí katastrofální. Jak přiznal hned zkraje po červnových povodních vlastník lodí Štěpán Machart, prodělali za první měsíc 300 tisíc korun jen na odřeknutých zájezdech. Koryto Vltavy má mít totiž od Budějovic k Hluboké splavnou hloubku 1,6 metru, ale ve skutečnosti se místy, například pod Jiráskovým mostem, vynořil ostrov štěrku, který zde zůstal dodnes. Přitom právě v těchto místech je obratiště lodí. Povodeň zanesla i jezy.

V současné době mohou jezdit lodě z Českých Budějovic až k přehradě Hněvkovice, což je 29 kilometrů. Práce, které řídí Ředitelství vodních cest, se zastavily načas u jezu na Hněvkovické přehradě, kde vznikly neshody ve výběrových řízení. Jan Flíček věří, že tentokrát se zakázka obejde bez komplikací. Velké bagrování by mělo začít v dubnu, pokud bude počasí stále příznivé.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Čechy, ilustrační foto Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka