AVÍZO: Město Olomouc přispěje Povodí Moravy na čištění potoka Nemilanky

Aktualizováno 2. října 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

IMG_5031 potok

V pondělí 3. října podepíše státní podnik Povodí Moravy smlouvu s městem Olomouc, díky které převede primátor Olomouce Martin Novotný podniku Povodí Moravy příspěvek města na vyčištění Nemilanky. Informovala o tom mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Podle již dříve zveřejněných informací uvolnila olomoucká radnice na realizaci projektu, která přijde na zhruba sedm miliónů korun, 2,4 miliónu korun. Další peníze vloží Povodí Moravy. To již letos zajistilo za zhruba milión korun probírku břehových porostů a vyčištění koryta Nemilanky pod místní částí Nemilany. Na to má navázat další část. „Vyčištění Nemilanky je v podstatě jedinou možností, jak ulevit Slavonínu a Nemilanům. Víme, že situace v těchto částech města je velmi složitá, proto jsme ve spolupráci s Povodím Moravy přistoupili k opatření, které by mělo zvýšit kapacitu koryta. Tím se sníží i riziko povodňového ohrožení obyvatel,“ říká Novotný.

Jediným možným způsobem čištění Nemilanky je postup proti toku včetně čištění propustí pod mosty a zatrubněných úseků. Odborníci, které čeká také čištění propustí pod mosty a zatrubněných úseků, upozorňují obyvatele na to, že se budou muset pohybovat v blízkosti jejich domů. Pro zdárné dokončení prací proto bude velmi důležitá spolupráce mezi stavbaři a majiteli okolních pozemků.

„Stavební stroje se budou pohybovat v zastavěné části Nemilan a Slavonína. Abychom práce stihli do konce roku ukončit, bude pro nás velmi důležitá vstřícnost obyvatel, pro něž bude mít celá akce pozitivní dopad,“zdůraznil ředitel závodu Horní Morava Povodí Moravy David Fína.

Část domů ve Slavoníně zaplavila voda naposledy při loňské srpnové bouři.

Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině