Asociace soukromého zemědělství vyhlásila letošek rokem vody

9. ledna 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

krajina - IMG_6829

Seriál několika seminářů, jejichž cílem je osvěta týkající se vody a její využití, připravuje pro letošní rok Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ). Píše o tom týdeník Dotyk s tím, že ASZ vyhlásila rok 2016 pracovně „rokem vody“.

Během něj bude podnikatelům jak teoreticky, tak i prakticky vysvětlovat a ukazovat, jak co nejlépe hospodařit s vodou a pečovat o vodní zdroje. „Půjde o seriál nejméně šesti seminářů přímo na farmách, bude se týkat závlah, meliorací, rybníkářství, recyklace vody – zkrátka všeho, co pomáhá udržovat vodu v krajině,“ potvrdil týdeníku Dotyk předseda asociace Josef Stehlík.

Jak ale Dotyk v článku „Sucho mění planetu“ připomíná, téma vody se zdaleka netýká jen dopadů na zemědělství. Extrémní sucha, která hrozí Zemi v příštích letech, mohou podle odhadů OSN a NASA přinutit k migraci až na 120 milionů lidí. Nedostatek vody se už nesporně stal jedním z klíčových faktorů, které v nadcházejících dekádách ovlivní život na planetě.

Evropská agentura pro sucho (Europaen Drought Observatory – EDO) vyhodnotila období od dubna do července 2015 ve většině Evropy jako nejsušší od roku 2003. Jenže predikce je ještě varovnější, především střední a jižní Evropa se může „těšit“ na sucha mnohem extrémnější. Také Blízký východ podle předpovědí čeká v příštích 25 letech výrazné období nedostatku vody – a to už současná situace není nijak růžová. Obdobně je na tom severní, ale i subsaharská Afrika.

Zřejmě nejkritičtější situace je a bude v takzvaném Sahelu: území na jižním okraji stále se rozšiřující Sahary. Ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek nedávno připomněl, že tyto suchem nejpostiženější země – Etiopie, Eritrea, Somálsko, severní Keňa nebo Jižní Súdán – jsou zároveň z až devadesáti procent závislé na zemědělství. „Takže pokud se změní klima a přestanou pravidelné deště, lidem dojde zdroj obživy a budou muset přesídlit,“ konstatoval.

Zdroj: www.dotyk.cz, (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda  – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy