Archeologové prohlíželi historické výpustě Jordánu kamerou

24. září 2013 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

DSCN7133

Archeologové provedli výzkum kamerou, díky které byla historická výpustní potrubí v rybníku Jordán částečně prohlédnuta. Kamera se však zdaleka nedostala do celé délky potrubí, oznámila táborská radnice.

Historický potrubní systém bude v příštích dnech utěsněn jílovitocementovou injektáží.  Důkladné utěsnění je pro bezpečnost hráze Jordánu velmi důležité.

V těchto dnech bylo také ukončeno vypouštění vody z Košína a Malého Jordánu, což s příznivou meteorologickou předpovědí pro tento týden vytváří podmínky pro pokračování prací na spodní výpusti.

Stavbaři mají v plánu betonáž stěn šachty uzávěrů, osazovaní tlumicích komor a uzávěrů, a dokončení prací na vtokovém objektu. Pomoci by jim měla výkonná čerpadla, která, bude-li to třeba, jsou schopna z Jordánu odčerpávat přes vodopád vodu v objemu 400 vteřinových litrů.

Pokračují práce na II. i III. etapě (příprava provizorních hrázek a příjezdových cest v zadní části Jordánu, těžba sedimentu, jeho ukládání k vysušení na mezideponii. Odvoz na skládku v Plané n.L. je po dobu navážky kamene na zpevnění hráze pozastaven proto, aby Čekanice nebyly přetěžovány nákladní dopravou z této akce.

Zdroj a ilustrační foto: město Tábor

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství