Archeologové odkryli všechny tři výpustě Jordánu

Aktualizováno 20. září 2013 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Rybářství a rybníkářství

jordan

Archeologové odhalili v rybníku Jordán všechny tři historické výpustní zařízení u hlavní hráze. Informovala o tom táborská radnice.

Potrubí obou krajních výpustí je zaneseno, v plánu je jejich vyčištění tlakovou tryskou a podle stavu bude rozhodnuto o jejich zatěsnění. I archeologický průzkum, demontáž a sanace výpustí jsou ovšem závislé na přízni počasí.

Pro pokračující revitalizační práce na rybníku Jordán je potřeba opět upouštět vodu z Košína. Nádrž je po deštích, které přinesly uplynulé dny (jen přes víkend hladina stoupla o 50 cm), zase zaplněna. Následně bude odtok vody z Košína i Malého Jordánu zastaven, což umožní pokračování prací na spodní výpusti (betonáž komory nátokového objektu, osazování technologií na šachtě uzávěru, definitivní nátěr v beztlakové štole).

Projekt pokračuje II. a III. etapou, tedy odbahněním. K 31. srpnu bylo vytěženo 100 850  m³ sedimentu, odvezeno na skládku je 82 723 m³.

Pracovníci stavby minulý týden z části vyčistili sedimentační prostor na Tismenickém potoku pod vodopádem, práce budou dokončeny, až bude přerušeno čerpání vody z vody z Jordánu

V současné době je zastaven odvoz sedimentu. Namísto toho bude probíhat návoz materiálu na zpevnění hlavní hráze.

Zdroj a ilustrační foto: město Tábor

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství