Amatérská jeskyně – třicetikilometrový komplex podzemní krásy

Aktualizováno 4. dubna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Amatérská jeskyně_n

Nejrozsáhlejší jeskynní komplex v ČR se nalézá v srdci Moravského krasu mezi Sloupem, Holštejnem a Macochou pod povrchem Ostrovské krasové plošiny. Jak píše facebooková verze portálu Naše voda, délka tohoto komplexu je větší než 30 kilometrů.

Již v minulosti bylo místním lidem jasné, že vody Sloupského potoka i Bílé vody, které se propadávají do hlubin podzemí Nové Rasovny a objevují se jako Punkva na dně Macochy, musí protékat neznámými prostorami. Jeskyňáři se proto snažili proniknout do těchto prostor proti toku Punkvy, teprve roku  1965 se ale brněnskému Speleoklubu podařilo dostat jeskyní Holštejn k hladině podzemní Bílé vody a zdolat tamní nebezpečné sifony. V roce 1969 jejich kolegové zvolili jinou cestu, prokopali se do podzemí shora. Rozšířili úzké komíny a chodby a dostali se do hloubky 110 metrů k toku Bílé vody. Tuto jeskyni nazvali Stará Amatérská.

Po překonání tzv. Povodňového sifonu stanuli při objevu století – rozsáhlých prostor systému Nové Amarérské jeskyně. V roce 1973 byla pro bezpečnější vstup proražena z Pustého Žlebu umělá štola. V roce 1975 se objevitelské práce završily úspěšným podplaváním Macošského sifonu 420 metrů dlouhého a 20 metrů hlubokého. Výstup se konal na dno Macochy.

Ve spletitém systému jeskyní se provádějí nadále výzkumy. Byly objeveny chodby, rozlehlé dómy, komíny, propasti, tůně, krápníková jezera, sifony, podzemní jezera. Krásná a pestrá je krápníková výzdoba, byly objeveny prostory neobvyklých rozměrů.

V současné době je přístup do jeskynního komplexu povolen jen odborníkům z důvody ochrany jeskynního systému. Velmi vyjímečně jsou ale organizovány také exkurze do částí jeskynních prostor při mimořádných výročích. Vstup je v každém případě na vlastní nebezpečí, každý musí mít na hlavě přílbu, dobrou svítilnu a jmenovitě telefonicky ohlášen na domluvený čas vstupu. V každé skupině je maximální počet lidí deset.

Zdroj: facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině