Alkohol pomáhá muškám octomilkám zabíjet parazity

5. března 2012 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

IMG_5607 různá piva v lahvích

Alkohol z hnijícího ovoce chrání larvy mušek octomilek proti parazitickým vosičkám. Informoval o tom na základě výzkumu vědců z Emory University populárně-naučný server osel.cz.

Mušky octomilky jsou známé svou oblibou nahnilého ovoce, v němž konzumují plísně a bakterie, které se v něm množí. V takovém prostředí se ale daří i kvasinkám a ty se zbavují svého metabolického odpadu v podobě alkoholu. Prostředí, v němž larvy mušek žijí, proto obsahuje 5– 15 procent alkoholu. Octomilky mohou přitom v „lihu“ na rozdíl od člověka přežít, neboť jsou na rozdíl od nás lépe vybaveny enzymem alkoholdehydrogenázou a dlouhodobý pobyt v alkoholickém prostředí jim tak nedělá problém.

Existence octomilek v tomto prostředí má nicméně zcela pragmatický důvod, neboť jim pomáhá v boji proti parazitům. Z larev octomilek, které byly napadeny parazitickými vosičkami, se podle vědců 60 procent zachránilo pobytem v prostředí alkoholu, naopak z těch, které se vyvíjeli mimo prostředí obsahující alkohol, nepřežila ani jedna. Když vědci opakovali pokus s prostředím s alkoholem a bez alkoholu po útoku na larvy jinou parazitární vosičkou, dostali prakticky stejné výsledky. Stejně jako v předchozím případě se přesunulo 80 procent napadených larev octomilek do míst s obsahem alkoholu a 60 procent z nich díky alkoholu přežilo.

Zdroj: www.osel.cz, Prameny: Emory University, Milan et al.: “Alcohol Consumption As Self-Medication Against Blood-Borne Parasites In The Fruitfly.”

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách