Aleš Kendík: Atomizace vodohospodářství není žádoucí

25. října 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

ales-kendik-provoz-vodovodu-a-kanalizaci-2016-img_8457

Při hledání možností, jak zásobovat obyvatele ČR pitnou vodou, není možné jít cestou individuálního zásobování, například prostřednictvím studní. Na konferenci „Provoz vodovodů a kanalizací“ v Hradci Králové to dnes uvedl náměstek ministra zemědělství pro vodní hospodářství Aleš Kendík.

Kendík připomněl, že od roku 1994 do roku 2015 vzrostla v ČR délka vodovodních sítí ze 46 000 kilometrů na 77 000 kilometrů, délka kanalizačních sítí z 18 000 kilometrů na 47 000 kilometrů a ztráty vody v trubní síti poklesly z 28 procent na stávajících necelých 17 procent. „To vše se dá označit jako pozitivní vývoj. Za pozitivní vývoj ale nelze označit další atomizaci oboru,“ zdůraznil náměstek. Narážel tím na snahy některých obcí a měst, která chtějí vystoupit z vodohospodářských společností a samy provozovat takzvanou vodohospodářskou infrastrukturu a dodávat lidem pitnou vodu ve vlastní režii. „Výhody větších celků jsme poznali v době povodní i v období sucha,“ konstatoval Kendík. Atomizaci oboru jako riziko připomněl na konferenci také náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.

Dvoudenní konferenci Provoz vodovodů a kanalizací organizuje Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR).  Letošní účast na konferenci je podle ředitele SOVAK ČR Oldřicha Vlasáka rekordní, prezentuje se na ní totiž na 65 vystavovatelů a firem a samotná konference má 420 účastníků.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová (náměstek Aleš Kendík)

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace