Akce k Vítání ptačího zpěvu navštívilo v KRNAP přes 200 lidí

8. května 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

pták dravec

Minulé dvě soboty pořádala Česká společnost ornitologická (ČSO) spolu se Správou Krkonošského národního parku (KRNAP) v okolí rybníka u letiště ve Vrchlabí tradiční akcí Vítání ptačího zpěvu. Podle mluvčího KRNAP Radka Drahného se akcí účastnilo přes 200 návštěvníků.

Skupinky rodičů s dětmi různého věku za doprovodu Jiřího Flouska, pracovníka Správy KRNAP, prošly po předem vybrané trase. Společně se zastavily na různých místech, aby se zaposlouchaly do hlasů ptáků, určily je a případně za pomoci dalekohledů i pozorovaly. Součástí trasy bylo i tradiční stanoviště, kde členové ČSO prováděli praktický odchyt a kroužkování ptáků. Kromě běžných druhů jako sýkory a pěnkavy viděli zájemci o ornitologie například šoupálka dlouhoprstého, krutihlava obecného, strakapouda malého nebo sedmihláska hajního.

V průběhu vycházky byli návštěvníci také poučeni, jak se chovat k ptáčatům, která mohou v přírodě nalézt. V minulých letech se často opakovaly případy, kdy lidé na zemi našli ptačí mládě, a v domnění, že potřebuje pomoc, je odnesli do útulku. Postarat se o takové ptáče bývá občas za hranicí lidských možností. Přitom nejlepším řešením je pouze zvednout mládě ze země a posadit je na nejbližší větev stromu, aby bylo v bezpečí před toulavými kočkami. V blízkosti většiny takto nacházených ptáčat se totiž pohybují jejich rodiče s potravou a ti se o své potomky postarají zdaleka nejlépe.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

 

 

 

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství