Jedna z největších lodí u nás odplula do Německa

Aktualizováno 12. května 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z Chvaletických loděnic vyplula v pondělí jedna z největších říčních lodí, která kdy u nás byla postavena. Uvedl to Tomáš Kolařík z magazínu Plavba a vodní cesty.

Jedná se o říční tanker, jehož střední část byla spuštěna na vodu v loděnici Lhotka u Lovosic, odkud ji tlačný remorkér dopravil do Chvaletické loděnice k dokončení. Odtud osmdesát metrů dlouhý tanker pluje do Magdeburku, aby plavbou po německých kanálech ulehčil německé silniční dopravě.

„Z Chvaletic do Mělníka to bude pro takto velkou loď náročné, díky výšce mostů a velikosti plavebních komor. Jedná se vlastně o premiéru tankeru na Středním Labi,“ komentoval tuto událost Ivan Troutnar, ředitel lovosických loděnic.

Investicí Ředitelství vodních cest ČR byly v minulých letech zvednuty nejnižší mosty na Středním Labi na podjezdnou výšku pro lodě 5,25 metru, čímž byla umožněna plavba velkým nákladním lodím jako je právě tanker CHRISTOPH (ale i osobním lodím) po středolabské vodní cestě až do loděnice Chvaletice. V tomto ohledu je nejvíce zmiňován železniční most v Kolíně, který byl největší překážkou pro plavbu vyšších lodí.

Plavba tankeru CHRISTOPH je zároveň ukázkou, jaké možnosti by nabídla labská vodní cesta po dokončení splavnění Labe do Pardubic, kde se nachází rozsáhlý chemický průmysl.

Naše voda, Foto: Plavba a vodní cesty

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony