Z podzemí odteče do moří víc vody než z řek

Aktualizováno 6. února 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Prevence povodní, voda v krajině

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vědci spočítali, že řeky odvádí do moří jen třetinu nebo čtvrtinu vody, která spadne na souš ve formě deště. Zbytek připadá na vodu, které se po dešti vsákne do půdy. Uvedl to server Týden na základě článku z Geophysical Research Letters.

Když se dešťová voda vsákne do podzemí, nabere malé množství radia. Jeden kilogram zemské kůry ho obsahuje okolo 0,9 biliontiny kilogramu (9 × 10-13 kg). Pro představu je to asi desetinásobek hmotnosti lidské červené krvinky.

„Radium tak funguje jako jakési barvivo, podle jehož přítomnosti se dá spočítat, jak moc se podzemní voda mísí s mořskou. Eun Young Kwon a její spolupracovníci to udělali. Získali odhad, kolik podzemní vody z kontinentů do oceánů prosakuje,“ píše Týden.

Mezi šedesátou jižní a sedmdesátou severní rovnoběžkou odhadují tento objem na 120 bilionů (12 × 1013) krychlových metrů. To je přibližně pětinásobek objemu jezera Bajkal. Zároveň je to třikrát až čtyřikrát víc, než kolik vody přivedou do moře řeky. Voda podle vědců proniká do moře propustnými vrstvami horniny na rozhraní kontinentů a moře a z kontinentálních šelfů.

Zdroj a více: Tyden.cz

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině