2. SPA platí v neděli dopoledne na čtyřech místech republiky

Aktualizováno 26. února 2012 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

kvůli rychlému tání a množství ledu se rozvodňují malé i větší toky

V důsledku tání sněhové pokrývky dochází ke zvýšení hladin toků, lámání ledů na tocích a následné tvorbě ledových bariér. V průběhu noci na neděli došlo v důsledku mírného ochlazení k pozastavení odtávání sněhu a tím i zklidnění situace. Uvedla to mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. 

„V současné době zaznamenáváme dosažení 1. a 2. stupňů povodňové aktivity, především na tocích na Vysočině, v Jihomoravském a Olomouckém kraji,“ řekla Slámová.

V povodí Dyje jsou doposud ledové bariéry na Oslavě, Svratce, Svitavě. Během dne se tvořily ledové bariéry také na Nedvědice a Jihlavě. Ledovou bariéru na Křetínce se podařilo uvolnit.

V povodí Moravy se ledy z horního Moravské Sázavy a Březné přesunuly na tok Moravy a dále se tvoří ledové bariéry na Bečvě a Olšavě.

Vlivem ledových bariér došlo k vylití vody na příbřežní nezastavěné pozemky a zahrádky. Mechanizace byla nasazena na tocích Oslava, Moravská Sázava, Svratka, Křetínka, Nedvědička, Bečva.

„V průběhu neděle očekáváme postup ledových bariér po toku, především na Bečvě a následně na Moravě. V případě tvorby dalších ledových bariér nelze vyloučit místní vzestupy hladin s lokálním vybřežením,“ upozornil Tomáš Kříž z Vodohospodářského dispečinku Povodí Moravy.

Druhé povodňové stupně platí také na Cidlině v Novém Bydžově a na Jizeře v Dolní Sytové.

Zdroj: Povodí Moravy, ČHMU

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině