100 let od protržení přehrady na Bílé Desné

Aktualizováno 13. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

protrzena-pohled

V neděli 18. září 2016 uplyne přesně 100 let od protržení přehrady na Bílé Desné v Jizerských horách, která měla být součástí soustavy vodních děl na obou tocích Desné. Jednalo se o jednu z největších tragédií na území naší republiky, která poznamenala na dlouhou dobu život v desenském údolí, a dokonce na čas pozastavila výstavbu sypaných hrází.

18. září 2016 ve 14:00 hodin proběhne v obnoveném areálu přehrady vzpomínková akce k výročí protržení, uvedlo Povodí Labe.
Připraven je i dopolední program, nebude chybět ani možnost občerstvení. K areálu není přístup vlastními motorovými vozidly – návštěvníci se sem dostanou autobusem díky bezplatné kyvadlové dopravě.
Na vzpomínkovou akci Vás zvou Obec Albrechtice v Jizerských horách, Město Desná, Lesy České republiky, s. p., Povodí Labe, státní podnik, ve spolupráci se Správou CHKO Jizerské hory. Více informací naleznete na webových stránkách města Desná www.mesto-desna.cz.
V letošním roce byla dokončena obnova areálu Protržené přehrady. Byla zde vybudována technicko – naučná stezka a na základech bývalé Krömerovy boudy byla zbudována útulna s občerstvením pro turisty. Areál byl slavnostně předán veřejnosti 28. června 2016.
Zdroj:PLA, foto:wikimedia commons
Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině